پادیوم بلاگ
استارتاپ Flutterwave

فینتک برتر: استارتاپ Flutterwave

رضا دهقان
کسب و کار ، مقالات

آفریقا دومین قاره بزرگ دنیا است اما پردازش پرداخت در این قاره همواره با چالش رو‌به‌رو بوده است. مشتریان جهانی به پرداخت با روش‌های مختلف (مثل کارت اعتباری یا پرداخت موبایلی) عادت دارند و با این حال کسب‌و‌کارها و ارائه‌دهنده‌های سیستم پرداخت در آفریقا باید هر روش پرداخت را جداگانه پیاده‌سازی کنند و بانک‌ها نیز یک راهکار یکپارچه پرداخت ندارند.

در بیشتر کشورهای آفریقایی روش‌های مختلف پرداخت غالب‌اند و این روش‌ها اغلب با یکدیگر تعامل مناسبی ندارند. پرداخت‌های بین‌المللی حقیقی و حقوقی به طور معمول باید از طریق اروپا یا آمریکای شمالی ارسال شوند که در نتیجه آن هزینه و زمان پردازش تراکنش افزایش می‌یابد.

در چنین شرایطی، کارآفرین نیجریایی، Olugbenga Agboola، به همراه یک تیم از بانکداران سابق و مهندسین، استارتاپ Flutterwave را راه‌اندازی کردند. این استارتاپ در واقع یک شرکت پردازش پرداخت است که به کسب‌‌وکارها کمک می‌کند پرداخت‌های بین‌المللی را با استفاده از API دریافت کنند. 

نحوه کار استارتاپ Flutterwave

استارتاپ Flutterwave که در سال ۲۰۱۶ بنیان‌گذاری شده و مقر آن در نیجریه و سانفرانسیسکو قرار دارد، به مردم این قاره کمک می‌کند تا در سطح جهانی فعالیت کرده و پرداخت‌های خود را در سراسر آفریقا و دنیا انجام دهند. API جاوا اسکریپت Flutterwave به عنوان لایه واسط بین ارائه‌دهنده‌های سرویس پرداخت و کسب‌و‌کارهای بین‌المللی عمل کرده و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا با روش‌ها و سیستم‌های مختلف پرداخت یکپارچه شوند. به این ترتیب کسب و‌کارهای آفریقایی می توانند با روش‌های مختلف از جمله کارت اعتباری، کیف پول‌های موبایلی و حساب‌های بانکی پرداخت‌های خود را انجام دهند. 

استارتاپ Flutterwave چندین کیت توسعه نرم‌افزار (SDK) و پلاگین ارائه می‌دهد و کسب‌و‌کارها می‌توانند از APIهای پرداخت Flutterwave برای توسعه اپلیکیشن‌های پرداخت شخصی‌سازی‌شده استفاده کنند. علاوه‌‌ بر این، همکاری این شرکت با پی‌پال، به کاربران سراسر دنیا اجازه می‌دهد تا از کسب‌و کارهایی آفریقایی خرید کنند.

به گفته مدیرعامل و بنیان‌گذار استارتاپ Flutterwave، این شرکت به کسب‌و‌کارهای حقیقی کمک می‌کند تا با استفاده از لینک پرداخت هزینه را از مشتریان خود دریافت کنند، به کسب>‌وکارهای کوچک اجازه می‌دهد تا از طریق Flutterwave Store و Checkout تراکنش را انجام دهند و پرداختی‌های مشتریان بزرگ بین‌المللی مانند اوبر را جمع‌آوری می‌کند.

کمک به کسب‌و‌کارها برای ورود به بازار آفریقا

آفریقا یک قاره با ظرفیت‌های بالا و بازاری بکر است که بسیاری از شرکت‌های بزرگ بین‌المللی به دنبال ورود به آن و محکم کردن جایگاه خوداند. Flutterwave به این شرکت‌ها کمک می‌کند تا بازار خود را به این قاره پهناور گسترش دهند. برای مثال وقتی اوبر برای جمع‌آوری پرداخت‌ها در لاگوس به مشکل برخورد، Flutterwave از طریق همکاری با بانک‌های محلی و ارائه یک راهکار پرداخت، به اوبر کمک کرد تا تراکنش‌های خود را پردازش کند. در کنار اوبر ۹۰۰ هزار کسب‌و‌کار بین‌المللی مانند Booking.com و Flywire از این شرکت برای پردازش پرداخت‌های خود با ۱۵۰ ارز مختلف استفاده می‌کنند.

همچنین این شرکت یک محصول B2C با نام Barter دارد که به اشخاص اجازه می‌دهد به صورت بین‌المللی و بدون کارمزد وجه انتقال دهند، قبض‌های خود را پرداخت کنند و سایر خدمات پرداختی را با یک اپلیکیشن کاربرپسند دریافت کنند. 

ملحق شدن به شتاب‌دهنده گوگل 

در سال ۲۰۱۷ استارتاپ Flutterwave به دنبال فرصت‌هایی برای رشد بیشتر و توسعه کسب‌و‌کار خود بود. گوگل به این شرکت فرصت داد تا در برنامه Google for Startups منطقه آفریقا، یک برنامه سه ماهه برای استارتاپ‌های نوآور که در مرحله جذب سرمایه اولیه قرار دارند، مشارکت کند. طی این برنامه کارمندان و مدیران Flutterwave توسط بهترین متخصصین گوگل در زمینه‌های فنی و مدیریتی آموزش دیدند. 

شرکت در این برنامه به تیم Flutterwave اجازه داد تا مهارت‌های خود را متناسب با یک استارتاپ بین‌المللی ارتقاء داده و با بنیان‌گذاران دیگر ارتباط بگیرند. 

آینده استارتاپ Flutterwave

ارزش این استارتاپ در حال حاضر به رقم سه میلیارد دلار می‌رسد که یعنی Flutterwave یکی باارزش‌ترین استارتاپ‌های آفریقایی تا به امروز است. این شرکت در سرمایه‌گذاری سری D موفق شد ۲۵۰ میلیون سرمایه جذب کند که ارزش آن را طی ۱۲ ماه سه برابر کرد. Flutterwave در سال ۲۰۲۱ که ۱۴۰ میلیون تراکنش با ارزش ۹ میلیارد دلار را پردازش کرد، برای اولین به ارزش یک میلیارد دلاری رسید و تبدیل به یک یونیکورن شد. اکنون نیز این شرکت سالانه ۲۰۰ میلیون تراکنش به ارزش ۱۶ میلیارد دلار را پردازش می‌کند.

به عقیده آقای Agboola یک بنیان‌گذار موفق کسی است که هدف و ماموریتی بزرگتر از خود داشته باشد. برای وی این هدف در متحد کردن سیستم پرداخت آفریقا و اتصال یکپارچه به بازارهای جهانی تعریف شده است. 

بهترین حسی که تجربه کردم زمانی بود یک صاحب یک کسب‌و‌کار محلی به دفتر ما آمد و گفت Flutterwave به او کمک کرده تا در رکود دروان پاندمی نجات پیدا کند. حس هدفمندی که آن روز تجربه کردم بی‌نظیر بود.